Üniversite Diplomasına Sertifika Gücü

Eğitimde Yeni Boyut: Sertifikalar Artık Diplomalarda , Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencilere kapılarını daha geniş açan bir mevzuat çalışması başlattı. Artık üniversite öğrencilerinin kampus dışında aldıkları eğitimler, sertifikalarla birlikte resmi olarak diploma ve transkriptlerine yansıyabilecek. Bu çığır açan girişim, öğrencilere farklı öğrenme kaynaklarından edindikleri deneyimleri kendi alanlarına kredi olarak kazandırma imkanı sunuyor.

Yeni düzenlemeyle, öğrencilerin sadece amfilerde değil, aynı zamanda çeşitli kurslarda müzik , resim , bale , dans eğitiminde , sempozyumlarda, sertifika programları ve seminerler aracılığıyla elde ettikleri bilgi ve deneyimleri resmi olarak tanıma olanağı sağlayacak.

Öğrenciler, katıldıkları her kurs, sempozyum veya etkinlikten aldıkları sertifikaları ders kredilerine çevirebilecekler. Çeşitli platformlardan alınan sertifikaların da değerlendirileceği vurgulanıyor. Kurumumuzda Milli Eğitim Sertifika Programı , London College of Music Programı ve Royal Academy programlarıyla öğrencilerin bu sertifikaları, mezuniyetleri sırasında transkriptlerinde gösterilebilecek ve kredi kazanmalarına yardımcı olacak.

YÖK Başkanı, artık eğitimin sadece kampüs ortamına bağlı olmadığını, öğrencilerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda eğitim kaynaklarını seçebileceklerini belirtti. Bu kapsamda, güvenilir kaynaklardan alınan eğitimlerin öne çıktığı, online kurslar, seminerler ve sertifikaların çeşitliliğinin arttığına vurgu yapıldı

Gelecek Adımlar ve Uluslararası Boyut: YÖK, bu yeni uygulamanın pilot olarak 2024-2025 akademik yılında başlatılacağını belirtti. Aynı zamanda, diğer ülkelerdeki benzer uygulamalara dikkat çekilerek, öğrencilere uluslararası düzeyde tanınan bir öğrenme deneyimi sunma hedefi güdüldüğü ifade edildi.

Bu yenilik, öğrencilere sadece sınıflarda değil, aynı zamanda farklı kaynaklardan elde ettikleri bilgi ve deneyimleri kendi eğitimlerine entegre etme şansı vererek, gelecekteki kariyer yolculuklarına önemli bir katkı sağlayabilir. YÖK’ün öğrenci odaklı bu adımı, eğitim sisteminin güncellenmesi ve çeşitlendirilmesi yönünde atılmış önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

Bu kapsamda Öğrencilere Yeni Bir Kapı Aralanıyor , Artık Sertifikalar Diplomada Yer Buluyor. Üniversite Diplomalarına MEB , LCM , ABRSM Sertifikalarla Değer Katmak isterseniz Kızılay ,Yıldız , Batıkent , Ümitköy  , OneTower Şubelerimizde katılmak ve Ücretsiz Tanıtım Dersi randevusu için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersi Ön Kayıt Formu İçin Tıklayınız

Yorum Yazın