London College of Music Diploma ( LCM )

LONDON COLLEGE OF MUSİC SERTİFİKA & DİPLOMA PROGRAMI

LCM sınavları “Qualifications and Curriculum Authority ” (nitelikler ve müfredatlar kurumu) tarafından ve “The National Qualifications Framework“ (ulusal yeterlilikler çerçevesi) standartları doğrultusunda ulusal ve uluslararası akreditasyona sahiptir. London College of Music, uluslararası düzeyde kabul gören akreditasyon kurumu Ofqual tarafından akredite edilmiştir.

Her türlü müzik okulunda ve konservatuvarda okuyan, dernek veya özel öğretmenlerden ders alan öğrenciler London College sınavlarına hazırlanabilir ve katılabilir.

Kurumumuzdan alabileceğiniz üç farklı sertifika ile eğitim ve yetkinliklerinizi belgeleyebilirsiniz:

 1. Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bu sertifika, ülke genelinde tanınan ve geçerliliği olan resmi bir belgedir. Bu sertifika ile, alanınızdaki yetkinliğinizi ve başarılarınızı resmi olarak belgelemiş olursunuz.
 2. London College of Music Sertifikası: Dünyaca ünlü London College of Music tarafından verilen bu sertifika, uluslararası düzeyde tanınan ve prestijli bir belgedir. Bu sertifika, müzik eğitiminizdeki ilerlemenizi ve profesyonel yetkinliklerinizi uluslararası arenada da geçerli kılar.
 3. Royal Schools of Music Sertifikası: Royal Schools of Music tarafından verilen bu sertifika, klasik müzik alanında yüksek standartları temsil eder. Bu sertifika ile, müzik eğitiminde ulaştığınız seviyeyi ve yetkinliklerinizi dünya çapında tanınan bir kurumun onayıyla belgelemiş olursunuz.

Bu sertifikalar sayesinde, aldığınız eğitimi ve kazandığınız yetkinlikleri ulusal ve uluslararası düzeyde belgeleyebilir, kariyerinizde önemli bir adım atabilirsiniz.

Kurumlarımız  London College of Music (LCM )
Ankara’da kiYetkili Eğitim ve Sınav Merkezidir.
lcm ankara
lcm ankara

2024 – 2025 Yılı LCM Enstrüman ve Teori Sınavları

Enstrüman Sınavı Kayıt Tarihi: Kayıtlar Devam etmektedir. 

Teori Sınavı Kayıt Tarihi: Kayıtlar Devam etmektedir. 

Kayıt Merkezleri:

MEB Özel  Batıkent Senkron Müzik ve Sanat  Kursu ( Batıkent Şube )

( Hafta içi Salı , Çarşamba , Perşembe , Cuma , Cumartesi , Pazar 12:00 – 20:00 arası)

Müracaat:

MEB Özel Senkron Müzik Kursu ( Kızılay Şube ): (0312) 424 19 10

MEB Özel Yıldız Senkron Müzik ve Resim Kursu ( Yıldız  Şube ): (0312) 442 02 20

MEB Özel Batıkent Senkron Müzik ve Sanat Kursu ( Batıkent Şube ): (0312) 251 49 19

MEB Özel Ütopya Senkron Müzik ve Sanat Kursu ( Ümitköy Şube ): (0312) 417 09 50

2024 – 2025 Yılı London College Sınav Başvurusu için Aşağıdaki Formu Doldurabilirsiniz…

    

  Dünyanın En iyi 100 Üniversitesinden biri olan ( LCM ) London College’dan Sertifika ve Diploma Programlarımıza katılarak kendinizi belgelendirebilirsiniz..

  Ankara Senkron Müzik ; London Collage of Music yurt içi ve yurtdışında geçerliliği olan seçkin bir müzik okuludur..Bu sisteme göre her yıl belirlenen tarihlerde İngiltere’den gelecek London College of Music  (LCM) yetkililerinin yapacağı sınavlara katılacak olan öğrenciler, belirlenen  8 seviye sınavını tamamladıklarında tüm dünyada geçerli olan müzik lisesi mezunu diploması almaya hak kazanacaklardır,Bununla birlikte LCM ’in müzik lisesi diploması dışında Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans programları da bulunmaktadır.

  LCM sınavları “Qualifications and Curriculum Authority ” (nitelikler ve müfredatlar kurumu) tarafından ve “The National Qualifications Framework“ (ulusal yeterlilikler çerçevesi) standartları doğrultusunda ulusal ve uluslararası akreditasyona sahiptir. LCM, uluslararası düzeyde kabul gören akreditasyon kurumu Ofqual tarafından akredite edilmiştir.

  University of West London’a bağlı London College of Music (LCM)dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında en üst sıralarda yer alan bir müzik okuludur. Müzik eğitimi alanların uluslararası dolaşım, çalışma ve eğitim alma imkanlarını arttırmak üzere oluşturulan London College of Music sistemi  Türkiye’de sadece belli ve seçkin kurumlarda eğitimi verilmek ve sınavları yapılmak üzere yetkilendirilmiştir.Kurumumuz  müzik eğitimini ciddiye almaktadır bu nedenle ,eğitim sisteminin, dünya standartlarıyla aynı paralelde yürütülmesini sağlamayı ve Türkiyedeki müzik öğrencilerinin uluslararası standartlara  uygun metotlar ile eğitim aldıklarını belgelemeyi amaçlamaktadır.

  Diplomaların belgelenebilir olması yurtdışındaki üniversitelerin uygulamakta oldukları yeni düzene göre, not ortalaması kadar önemlidir.Müzik dışında herhangi bir bölümde okuyan öğrenciler için master ve lisans başvurularında meslek dışı bir hobi edinmek bireyin kişisel gelişimine verdiği önemi vurgulamakta olup sınav puanlarıyla birlikte geçerliliği olan bir diplomayla kabulleri kolaylaştırmaktadır.LCM diplomaları bu tür başvurularda referans gösterilmek üzere uygun diplomalardır.

  London College of Music yüzyılı aşkın bir süredir İngiltere’de ve yurt dışında çeşitli seviyeler için Müzik, Tiyatro ve İletişim dallarında sınavlar düzenlemekte olan çok yönlü bir okuldur.

  London College of Music’in düzenlediği sınavlar Avrupa ve dünya eğitim platformlarında kalite kriterleri açısından kendini kanıtlamıştır. İngiltere Eğitim ve İstihdam Bakanlığı (DFEE) London College of Music’in Grade ve Diploma seviye sınavları ve belgeleri, diğer uluslar arası kurullar tarafından gerekli görülen standartlara uygun olarak, tüm dünyada geçerli sayılan akreditasyonu almıştır.

  London College of Music, müzik dünyasının sürekli değişen gereksinimlerini karşılamak için çeşitli alanlarda güncel nitelikler sunmaktadır. Portföyü giderek büyümekte olup, sürekli yeni konular eklenmekte, böylece öğrenci adaylarına mümkün olan en iyi yöntemlerle geleceklerini hazırlama olanağı sağlanmaktadır.

  LCM eğitim metotları özel olarak hazırlanmış müfredatlara dayanır. Sınavlar her enstruman için özel olarak hazırlanmış kitaplar ile yapılır, kitapları olmayan bölümler için repertuar listesi ve sınav içerikleri vardır.

  Her türlü müzik okulunda ve konservatuvarda okuyan, dernek veya özel öğretmenlerden ders alan öğrenciler LCM sınavlarına hazırlanabilir ve katılabilir.

  Programa katılabilmek için müziksel işitme becerisine sahip olmak gerekmektedir bunun için lütfen sizin için ücretsiz düzenlediğimiz  test randevusu için Senkron Müzik’e ulaşınız.

   

  LCM SINAV İÇERİĞİ

  8 seviyeli bir sınav sistemi olan LCM sınavları,Öğrencinin seviyesine göre istediği dereceden başlama olanağını sunar ,yani başka bir deyişle daha önceden enstrüman eğitimi almış kişiler en baştan başlamak zorunda olmayıp kulak için gerekli çalışmaları tamamlamak suretiyle yeterlilik sağladıkları yerden devam edebilirler.Öğrencinin gireceği seviyeyi öğretmeni tespit eder.8. seviyeyi bitiren her öğrenci tüm dünyada müzik lisesi mezunu sayılmaktadır.

   

  Diğer sınav sistemlerinden temel farkı,  bir üniversite bünyesinde yürütülen tek program olmasıdır. İngiltere’nin prestijli ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden West London Üniversitesi’ne bağlıdır.

  SENKRON MÜZİK olarak en önemli hedefimiz ,Kızılay gibi isteyen her bireyin kolaylıkla ulaşabileceği bir konuma sahip olan eğitim kurumumuzda, kişilerin almış oldukları eğitimin kalitesini artırararak, disiplinli ve eğlenceli öğretim yöntemleri ile isteyen herkese müziği, hem kendi ülkemizin ayrıcalıklarını hem de dünya müziği ve eğitimindeki gelişmelerden yararlandırarak SENKRON ÖĞRENCİLERİNE dünya kalitesinde bir müzik yaşantısını sunabilmektir.

   

  LCM SINAV SEVİYELERİ – GRADE

  • Pre Preparatory ( Başlangıç seviyesi)
  • Step 1
  • Step 2
  • Grade 1
  • Grade 2
  • Grade 3
  • Grade 4
  • Grade 5
  • Grade 6
  • Grade 7
  • Grade 8

  Öğrenci seviyesine göre öğretmenin tespit ettiği dereceden başlayabilir. Grade 8 mezunu, tüm dünyada geçerli müzik lisesi mezunu sayılmaktadır.

   

   

   

  LCM SINAV BÖLÜMLERİ- GRADE

  • PİYANO
  • KLASİK GİTAR
  • BAS GİTAR / ELEKTRO GİTAR
  • YAYLI SAZLAR / KEMAN- VİYOLA- VİYOLONSEL
  • TAHTA NEFESLİ SAZLAR / FLÜT- OBUA- KLARİNET- SAKSAFON
  • BAKIR NEFESLİ SAZLAR / TROMPET- TROMBON- TUBA
  • VURMALI SAZLAR- BATERİ
  • ŞAN
  • ARP
  • MÜZİK TEORİSİ
  • KOMPOZİSYON

  LCM DİPLOMA SEVİYELERİ

  • DİPLOMA
  • DipLCM Önlisans (1)
  • ALCM – Associate / Önlisans (2)
  • LLCM – Licentiate / Lisans
  • FLCM – Fellowship / Yüksek Lisans

  Bu seviyeler için Performans, Bestecilik ve Öğretmenlik sınav seçenekleri vardır.

   

  LCM SINAV BÖLÜMLERİ -DİPLOMA

  • PİYANO
  • KLASİK GİTAR
  • BAS GİTAR / ELEKTRO GİTAR
  • YAYLI SAZLAR / KEMAN- VİYOLA- VİYOLONSEL
  • TAHTA NEFESLİ SAZLAR / FLÜT- OBUA- KLARİNET- SAKSAFON
  • BAKIR NEFESLİ SAZLAR / TROMPET- TROMBON- TUBA
  • VURMALI SAZLAR- BATERİ(DAVUL)
  • ŞAN
  • ARP
  • MÜZİK TEORİSİ
  • KOMPOZİSYON

   

  LONDON COLLEGE OF MUSİC SINAVLARININ UYGULANMASINDAKİ OLUMLU FAKTÖRLER:

  1.      Her öğrencinin kendi seviyesinde sınava girme şansının olması-bu durumda öğrenci olması gereken yere yetişme çabasından çok kendi bulunduğu seviye içinde değerlendirilir.

  2.      Sınav sonrasında hem öğrencilere hem de okula yönelik geri bildirim raporunun hazırlanması-böyle bir rapor şu anda bulunulan durumu saptadığı gibi gelişmesi gereken yönlerin de aydınlanması konusunda fayda sağlar.

  3.      Okulda uygulanan Müzik dersleri hakkında geri bildirim sağlar.

  4.      Öğrenciler, gerçek hayatta olduğu gibi kendi istedikleri ve ilgi duydukları konularda enstrüman çalarak sınava girerler.

  5.      Öğretmenlere, sınav öncesi her seviyeden beklenen yapıların açıklandığı çalışma kağıdı örnekleri verilir. Bu çalışma kağıtları College London uzmanları tarafından hazırlanır.

  6.      Sınavlar profesyonel sınav uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

  7.      Sınavı yapan kişilerin hepsi London College bünyesindeki kişilerden seçilir.

  9.      Geçme veya kalma gibi çok kesin çizgilerle çizilmiş olan sonuçların yerine öğrencilerin gerçek hazır bulunurlukları ölçülür.

  10. Gerçek hayatta olduğu gibi her iki tarafta birbirine soru sorar. Soru soran taraf yalnızca sınavı yapan kişi değildir.

  11. Sınavın öğrencinin kendi okulunda gerçekleşmesi öğrenciyi motive eden ve rahatlatan bir faktördür.

  12. Müzik becerisi her zaman ölçülmesi en zor olan beceridir. Böylesine uluslararası geçerliliği olan bir sınav ile bu becerinin ölçülebilmesi hem öğrencinin hem de okulun durumuna net bir ölçüm getirebilecektir.

   13.Sınav sonuçlarını, hemen sınav sonrasında açıklanabilmekte ancak resmi sertifikalar İngiltere’den 6-8 hafta içinde ulaştırılmaktadır.

  London College Sınavlarında Uyulması Gereken Kurallar

  1. Sınavlar  Haziran aylarında yılda 1 kere yapılır.
  2. Tüm kayıt işlemlerinin kurumsal ve bireysel müracaatların bitiminden sonra sınavların yapılacağı takvim, internet yolu ile ilan olunur.
  3. Kurumsal yapılan işlemlerde her kurum koordinatörden aldığı sınav tarihini ve bilgilerini kendi internet sitesinde ve iletişim araçları kanalı ile ilan eder.
  4. Koordinatör, kurumsal çalışmayanların sınav takvimini ve diğer bilgilerini de internetten  yayınlar.
  5. Kurumlar erken başvuruda sınav tarihini seçebilirler.
  6. Sınavlara gününde ve saatinde girmeyen adayların hakları yanar.
  7. Uygulama sınavları sabah 9.00 da başlar saat 17.30 da sona erer.
  8. Sınava hazırlanan öğrenci ve onu hazırlayan öğretmen kesinlikle fotokopi doküman kullanamaz.Yasaktır. Adaylar fotokopi ile sınava alınmazlar.
  9. Eşlik ihtiyacı olan ve zorunluluğu olan enstrüman sınavlarında sorumlu sınava giren öğrencidir. Eşlikçiyi bulmak ve sınava sokmak öğrencinin görevidir.
  10. Uygulama sınavı süresinde sırasını bekleyen adaylar veliler ve öğretmenler bekleme odasında bekler, sınav kapısından içerisi dinlenmez ve sınav kapısında durulmaz.

  11. Sınavlarda İngiltere’den gelen görevli komisyon dışında sınav salonunda koordinatörün kontrolünde yalnızca tercüman bulunur.
  12. Uygulama sınav saatleri aşağıdaki gibidir,
  Sabah;
  09.00 – 11.00 ( oturum 120 dakika )
  11.15 – 13.00 ( oturum 105 dakika )
  Öğlen;
  14.00 – 16.00 ( oturum 120 dakika )
  16.15 – 17.30 ( oturum 75 dakika )
  13. Uygulama sınavları değerlendirme puanları aşağıdaki gibidir. Sınav değerlendirmeleri 100 tam puan üzerinden yapılır.
  Grade seviyeleri; 0-64 Başarısız, 65-74 Geçer, 75-84 İyi, 85-100 Çok iyi
  Diploma seviyeleri; Geçer not en az 75 puandır.
  14. Sınavlarda 100 Tam puan alan adaylara daha sonra gireceği sınav için burs verir ve kitap ücretini de almaz.
  15. Sınav sonuçlarını her kurum kendi web sitesinden duyurur ve ilan eder, başarılı olan adaylara belgeler törenle dağıtılır.

  LCM Sınav Kitapları ve Telif Hakları
  Sınava giren adayların, girdikleri sınavların seviyelerine göre sınav kitaplarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Ancak kitabı olmayan bölümlerde ise müzik notalarının orijinal baskılarının bulunması zorunludur.Aksi halde sınav komisyonu tarafından sınava sokulmaz ve fotokopi ile sınava öğrenci sokan kurumlar bunu bilinçli yapıyorlarsa sınav ve eğitim merkezi ünvanlarını kaybederler.Şayet bilmeden ve kontrolsüz bir şeklide bir öğrencinin sınava böyle girdiğini komisyon tespit ederse ve kurum uyarı alırsa, ve tekrarlanmazsa konu sorunsuz bir şeklide kapanır, tekrarı halinde kurumla ilişki kesilir ve sınav ve eğitim merkezi ünvanı geri alınır, sözleşmesi iptal olur.Telif hakları kanunları hükümlerine göre işlem yapılır.

  Yorum Yazın