Şan Eğitimiyle Kendinize En GÜZEL Yatırımı Yapın

1- SES HASTALIKLARI, SES YORGUNLUĞU VE GERGİNLİKLERDEN KORUR
Sestellerindeki nodül, polip, ödem gibi sakatlıkların çoğu, eğitimsiz seslerde meydana gelir. Bazen yetkin bir hocayla çalışılmadığında da bu gerçekleşebilir. Yorgunluk hissi ve sakatlıkların en belirgin görünümü, ses kırılması, seste çatlamalar ve ses kısıklıklarıdır. Bazen ses hemen kısılmaz ancak, kişi sabah sesi kısılmış olarak uyanabilir. Ancak bazen ses kuruluğu-yetersiz nemlendirme yeterli su içmemek de ses çatlamalarına sebep olabilir.
Ses sakatlıklarında boğazda gerginlik ve sızı hissedilebilir.Ses aralığı düşebilir, güvenle ve rahatlıkla şarkı söyleyememe oluşabilir.
Aynı zamanda uzman ses terapisti de olan ses eğitmeninin uygulayacağı düzgün ses terapisi, ses  tekniği ve iyi bir ses bakımıyla bu gerginlik ve sakatlık ortadan kaldırılır.
İyi bir ses eğitimi ile, ses anotomisinin doğru yerlerinin, doğru yöntemlerle, doğru zamanda kullanılıması öğrenilir. Böylece, boğaz ve ses teli hastalıklarından korunulmuş olur. Çünkü şan öğrencisi bu süreçte nasıl şarkı söyleyeceğini öğrenmiş olur.
Şarkıcıların enstrumanı (sesleri) zarar görmüşse, vokal terapisinde deneyimli yetkin bir teknik eğitmen, hasarı yumuşak ve doğal yollarla geriye döndürebilir. Böylece ameliyat olunmasını engeller. Bu ameliyatlardan sonra çoğu şarkıcı tamamen iyileşmez. Ameliyat ses tellerinde hasar bırakabilir.
Ses terapisi ile iyileşme esnasında, kişi de sesine nasıl daha iyi bakacağını öğrenmiş olur. Çünkü ses eğitmeni, sesin güçlü ve sağlıklı olması için gereken bilgileri size verecektir.
İyi bir ses bakımının ilk adımı, sakatlıklardan korunmaktır.
2- DÜZGÜN ŞARKI SÖYLEMEYE YARAR
Ses eğitimi almanın en önemli sonucu, düzgün ve iyi şarkı söylemektir. Dinleyicinin ilgisini çekebilecek telaffuz ve dil problemleri, volüm kontrolsüzlüğü, düzgün şarkı söylemeyi engelleyecektir. Bu nedenle dinleyici şarkıya dikkat etmek yerine, tekrarlanan ayrıntılara ve problemlere kulak verecektir.
Düzgün ve doğru şarkı söylemek sesinize zarar vermemenizi sağlar ve aynı zamanda en zorlayıcı repertuvardaki şarkılarda sürdürülen mücadelede de başarılı olmayı sağlar.  Bununla birlikte de iyi ve güzel duyulmayı sağlar. Bir yandan da bu zorlu şarkılarda sesi korur.
3- KENDİ ÖZGÜVENİNİ KAZANMAYI ÖĞRETİR
Yetkin bir ses eğitmeni ile çalışmanın bir başka kazanımı ise, kişinin kendi sesi üzerindeki kontrolünü ve tutarlılığını arttırmasıdır. Bu da kişinin kendine olan güvenini arttır.
Bir şarkıcı, kendi sesi ile, gerektiği zaman gereken şeyi yapabileceğine güvenirse eğer, şarkıcıyı tedirginleştiren ve kontrol kaybına neden olan gerginlik tamamen ortadan kaybolacaktır.
Örneğin; geniş bir ses aralığına sahip olmak, kolayca ve süreklilikle tiz ve pes sesleri kullanabilmesine izin verir. Ses eğitimi ile bu aralık gelişir ve genişler. Problemli notalarda sorun yaşamadan şarkıyı söyleyebilmeyi sağlar. Eğitilmiş bir ses, kişinin yeteneklerine daha fazla güvenmesini sağlar.
NEDEN SES (ŞAN) EĞİTMENİ İLE ÇALIŞMALIYIM?
Tercih ettiğimiz müzik türünün gereği olan ses hareketleri ve ezgi takibi tam olarak yerine getirilemiyorsa, bununla birlikte, entonasyon sorunu ( duyuş ve şarkının tonuna sağdık kalabilme),  ince seslerde sesin kırılması, çatlaması gibi sorunlar yaşanıyorsa ses eğitimi (şan eğitimi) gereklidir. Ses aralığımız, yani şarkı söylerken kullanabildiğimiz en ince ve en kalın ses aralığının dar olması, istediğimiz tiz seslere çıkamamak ya da kalın tonlarda zorlanmak da ses eğitimini gerektiren unsurlardandır.
Bunların hiçbiri olmayıp, uzun süreli şarkı söylendiğinde ses kısılması  ve yorgunluk yaşanıyorsa,    yine ses eğitimine gereksinim olacaktır.
Şarkı söylerken yaşanan ses kontrolü kaybı ve sesteki tutarsızlık ile kendine güven eksikliği konusunda da ses eğitimi yararlı olacaktır.
Şan Kursumuz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız 

Yorum Yazın