Digital Piyano mu Akustik Piyano mu alınmalı ?

Enstrümanı çalmaya yeni başlayacaksanız kesinlikle dijital piyano almalısınız. çünkü çok daha uygun fiyatlara en azından piyano çalmanın zevkli olup olmadığını sizde ne kadar tatmin duygusu uyandırdığını test edebilir olursunuz. Eğer piyanoya devam edebileceğinizi düşünüyorsanız ve fiziki şartlarınız elverişli ise dijitali piyanonuzu satarak akustik piyano alabilirsiniz.

Akustik piyanonun bakımı zordur , Belirli aralıklarla akord ihtiyacı vardır ve bir yerden bir yere taşıması zordur. Dijital piyanoda böyle problemler olmaz.

Akustik piyano eğer bir apartman dairesinde iseniz komşularınızla aranızı bozabilir, Dijital piyanoda ise ses düzeyinde ayarlayabilir kulaklık bağlayabilirsiniz.

Dijital piyano daha az yer kaplar akustik piyano daha çok yer kaplar.

-Dijatal piyano tozdan nemden etkilenmez, Akustik piyano ise mevsimsel olarak bakım gerektirebilir.

Tabi bir de Akustik piyanonun avantajlarına göz yazalım ;

Tuşeleri sonsuz dereceye sahiptir her level da ses alabilirsiniz dolayısıyla tarzınızı daha net yansıtırsınız, Dijital piyanoda ise dijital olarak kaç level kodlandı ise o kadar verim alırsınız. Bu şu demek örneğin akustik piyanoya sert bastığınızda daha yüksek daha hafif bastığınızda daha düşük ses alabilirsiniz ve bunu sonsuz bir yelpazede icra edebilirsiniz ancak bu yelpaze dijital piyanoda 6-8-10 vb spesifik rakamlarla elde edilebilir.

Akustik piyanoda tuşa bastığınız zaman tellere vurduğunu ve onun sizin eseriniz olduğunu daha net hissedersiniz.

Yorum Yazın