Ümitköy Yoga Kursu / Dersi

Ankara Çankaya ilçesi Çayyolu – Ümitköy bölgesinde Yoga Eğitimi arıyorsanız ; Türkiye’nin En Büyük Sanat Okulları Senkron Müzik Ümitköy Şubesinde Yoga Dersi alabilirsiniz.

YOGA NEDİR?
“Duyular sakinleştirildiğinde, zihin dinlendiğinde, akıl tereddütte kalmadığında , işte o zaman , der bilge kişi, en yüce aşamaya varılmıştır. Duyuların ve zihnin sürekli kontrolü yoga olarak tanımlanmıştır. Buna erişen kişi sanrılardan özgürleşir.”
Kathopanishad
Sanskritçede bir olmak, birlik, birleşme anlamlarına gelen yuj kökünden türemiş olan Yoga, kişisel olarak bakıldığında bedenin zihinle, zihnin ise ruhla bir ve bütün olma hali olarak tanımlanırken; evrensel boyutta bakıldığında ise kişiler arası hiçbir farklılığın kalmadığı, herkesin eşit ve bir olma halinin kabul edildiği bir aydınlanma yolculuğu olarak ifade edilebilir. Peki bu bir olma hali nasıl sağlanır? Yoga, öncelikle asanalar (yoga duruşları) ve nefes çalışmaları ile kişinin fiziksel bedeniyle temas etmesini sağlar. Bedenimiz, bizim mabedimizdir ve bu mabedin en iç katmanlarında neler olduğunu keşfetmek için ilk olarak en dış katmandan başlarız. Daha önce varlığını hiç farketmediğimiz kaslarımızla, dokularımızla, eklemlerimizle iletişim kurmak, varlıklarını hissetmek, beden farkındalığı kazanmak için oldukça önemli bir adımdır. Hissettikçe farkederiz, farkettikçe dinleriz ve dinledikçe anlarız. Bu kavrayış bizi, tenimizin yüzeyinden ruhumuzun derinliğine doğru bir yolculuğa çıkartır. Öz’ü bulmaya çalışmak, kendini tanımak, evreni tanımanın anahtarını sunar bize.
Peki bu derin yolculuk için esnek bir bedene sahip olmak şart mıdır? Elbette hayır.. Sanılanın aksine amaç, kaygılardan, üzüntülerden, takıntılardan yorulmuş ve katılaşmış bedenin, ruhun ve zihnin esnetilmesini , dengeye getirilmesini ve bu sırada bedenimizin sesini dinleyerek sınırlarımızın görülmesini sağlamaktır. Yogayla birlikte sınırlarımızı tanır ve onları aşmak için çaba gösteririz, kayıt tutan bedenimizi dinler, yolumuzu tekrar çizeriz, sürekli aktif halde olan zihnimizden geçen düşünceleri farkeder takılmadan geçip gitmelerine izin veririz, nefesimizi dinler, sesiyle şifalanırız.
Ümitköy Yoga Kursu / Dersi
Bir yoga pratiği neleri kapsar?
Yoga dersi, nefes çalışmaları, asana dediğimiz yoga duruşları ve dersin sonunda tüm pratiğin derinleşmesi için yaptığımız meditasyon uygulamalarını kapsar. Yogada yarış yoktur, herkesin bedeni kendine has ve biriciktir. Bu nedenle bir asanayı yapamıyor olmak sizi başarısız ya da yapıyor olmak sizi yeterli kılmaz. Dersler sırasında olduğumuz hali gözlemlemek, o anda kendimizle bütünleşmeye çalışmak, zihnimizi dinlendirmek, farkındalığımızı arttırmak temel hedefimizdir.
Çeşitli rahatsızlıklar için uygulanabilir olan ve kaçınılması gereken pozlar vardır. Bu konuyla ilgili eğitmene bilgi verilmesi, kişinin derslerden en üst seviyede faydalanması ve sağlıklı bir şekilde süreci yürütmesi açısından önemlidir.

2023 – 2024 Eğitim – Öğretim Yılı Ankara Ümitköy Yoga Kursu / Dersi DÖNEM KAYITLARIMIZ DEVAM EDİYOR.. AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURARAK ÜCRETSİZ TANITIM DERSLERİMİZE KATILABİLİRSİNİZ.    Yorum Yazın