Şan Dersi Hakkında Merak Edilenler !

Ankara Şan dersi, ses tellerinin egzersiz yapılarak eğitilmesi ve sesin daha bilinçli bir şekilde kullanımı olarak tanımlayabileceğimiz bir ses eğitimidir. Şan eğitimi çoğu zaman şarkı söylemek üzerine kurulmuş bir eğitim olarak düşünülmektedir. Ancak şan eğitiminin amacı temel olarak doğru nefes almayı ve doğru ses tekniği kullanmayı sağlamaktır.

Peki doğru nefes nedir ve nasıl alınır?

Nefes almanın birden farklı yolu vardır ve hepsi farklı sonuçlar doğurur. Şan eğitimi (ses eğitimi) içerisinde öncelik, nefesinizi diyafram yardımıyla almak olacaktır. İlk derslerde nefes egzersizleri ile nasıl diyafram nefesi alacağınızı öğrendikten sonra, daha önce aldığınız nefesten ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Doğru egzersizlerle diyaframı geliştirirken sonraki süreçte piyano eşliğinde ses egzersizleri ile karşılaşacaksınız. Bu egzersizler de diyafram nefesi ile birleşerek doğru perdeden seslendirmeyi, ses kaslarınızı size uygun şekilde ısıtmayı hedefleyecektir. 

İNSAN SESİNİN ÇEŞİTLERİ

Şan dersi ve eğitimi hakkındaki detaylara geçmeden önce, insan seslerinin sınıflandırılması ile ilgili bilgi verebiliriz. Bildiğiniz gibi hem erkek hem de kadın sesleri kendi aralarında farklı gruplara ayrılmaktadır. Ses türü, alınacak şan eğitiminin ve söylenecek müzik türlerinin yapısını da etkilemektedir. İnce erkek ve kadın seslerine tiz sesler; kalın erkek ve kadın seslerine ise pes sesler denilmektedir. Aşağıda yer alan bilgilerden, kendi sesinizin hangi ses grubuna girdiğine dair aşağı yukarı bir tahminde bulunabilirsiniz.

Şan Dersi / Kursu
Şan Kursu

https://www.instagram.com/senkronmuzikkursu/

1. Erkek Sesi Çeşitleri

Erkek sesleri kendi içerisinde 3 ana gruba ayrılmaktadır:

Tenor: En ince erkek sesi

Bariton: Orta kalınlıktaki erkek sesi

Bas: En kalın erkek sesi

2.Kadın Sesi Çeşitleri

Kadın sesleri kendi içerisinde 3 ana gruba ayrılmaktadır:

Soprano: En ince kadın sesi

Mezzo soprano: Orta kalınlıktaki kadın sesi

Alto (Kontralto): En kalın kadın sesi

ŞAN DERSİNİN AMAÇLARI

Ankara da Ses eğitimi almak isteyen ancak bu konuda net bir karar veremeyenler, şan dersi almalarındaki amaçlarını gözden geçirmeliler. Bu yüzden şan dersinin ana amaçlarından bahsetmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Şan eğitiminin ana amacı diyafram, akciğer, sinüs boşlukları, ağız boşluğu, karın boşluğu gibi gündelik hayatta bilinçli olarak kullanmadığımız vücut bölümlerini kullanarak ses tellerini eğitmektedir. Böylelikle düzenli şan eğitimi ile birlikte şarkı söylerken ve konuşurken sesinizi daha bilinçli kullanmayı öğrenilmesi amaçlanır. Şan derslerinin amaçlarını daha detaylı olarak aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

Doğru nefes kullanımını öğrenmek

Doğru beden kullanımını öğrenmek

Ses perdelerinin yerlerini öğrenmek

Ses perdeleri arasında yumuşak geçişler yapmayı öğrenmek

Nefesi doğru kullanmayı öğrenmek

ŞAN DERSLERİ NE İŞE YARAR?

Ankara Şan derslerine yalnızca ses sanatçısı olmak isteyenler, güzel şarkı söylemek isteyenler katılır diye bir kural bulunmamaktadır. Nitekim şan derslerinin yalnızca müzik ile ilgili bulunmamaktadır. Sesini şarkı söylerken ya da konuşurken doğru bir şekilde kullanmak isteyenlerin tamamı şan kurslarına katılım gösterebilirler. Dolayısıyla şan derslerinin temel olarak kişiye sesini iyi ve kaliteli bir şekilde kullanmayı öğrettiği söylenebilir. Şan eğitimi ile birlikte yalnızca güzel şarkı söylemekle kalmaz, kendinizi sosyal ortamlarda daha iyi ve özgüvenli bir şekilde ifade edebilirsiniz. San eğitimi konuşurken karşınızdaki kişiyi daha çok etkileme ve sizi daha dikkatli dinlemesini sağlamanıza yardımcı olur.

ŞAN EĞİTİMİ AŞAMALARI

Şan eğitiminin kendisi için son derece uygun olacağını düşünenler ve bu yönde tutum geliştirmeye başlayanlar için şan dersinin aşamaları hakkında da bilgi verebiliriz. Böylelikle şan dersinde sizleri neler beklediğini genel hatlarıyla görebilirsiniz. Şan eğitiminde ilk aşama bedeni rahatlatmaktır. Bunun ana sebebi rahatlamış bir bedenle ses egzersizleri yapmanın daha doğru ve verimli olmasıdır. Bu doğrultuda ‘’stracing’’ adı verilen egzersizlerle bedenin nasıl rahatlatılabileceğine dair kursiyerlere bilgiler aktarılır. Akabinde nefesin doğru kullanılma aşaması, nefes alma nefes verme çalışmaları, diyaframının yerinin öğretilmesi gibi çalışmalar yürütülmektedir. Daha sonra ise nefes egzersizleri ile birlikte aynı anda şan egzersizlerine başlanır. Şan eğitiminin her farklı aşamasında kişi konuşurken ve şarkı söylerken sesini nasıl kullanması gerektiğini daha iyi kavramaya başlar ve böylelikle şan eğitiminden beklentilerini karşılamaya başlar.

Daha detaylı bilgi ve Ücretsiz tanışma derslerimize katılarak Şan tanıtım dersini deneyimleyebilirsiniz. Şan Derslerimiz Kızılay, Batıkent , Yıldız Şubemizde dir. Ankara Şan Kursu / Dersi Randevu için Ücretsiz Tanıtım Dersi Formu Bölümümüzü doldurabilirsiniz.

Yorum Yazın