M.E.B. Onaylı Sertifikalar ne İşe Yarar ?

Meb Onaylı Sertifika Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ruhsat veya yetki verilerek eğitim sektöründe faaliyet gösteren özel yada kamu kurumları mevcuttur. Bu kurumlar Özel kurum, halk eğitim merkezi veya belediyelerdir.

Milli Eğitim bakanlığı (MEB) tarafından verilen yetki ile çeşitli eğitim dallarında eğitim veren bu kurumlar ( bilgisayar,resim,müzik,dans,pastacılık,aşçılık ) öğrencilerine verdikleri eğitimi belgeleme zorunluluğu vardır. 

Bakanlık bünyesinde olsun yada olmasın bakanlığın verdiği eğitim lisansına sahip kurumlar ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin tayin ettiği gözetmenlerin katıldığı sınav ile öğrencilerine belge vermektedir. İşte Milli Eğitim Bakanlığının gözetmenleri kontrolünde yapılan sınavı başarı ile tamamlayan öğrencilere verilen belge genel olarak MEB Onaylı Sertifika olarak adlandırılmaktadır.

Meb Onaylı sertifika yapmış olduğunuz iş yada beceriyi belgelemek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafın verilen bir belgedir. Meb onaylı sertifika birçok kamu ve özel kurumda istenilen belgedir. Bazı branşlarda zorunlu olarak istenmektedir. Meb onaylı sertifika ile bazı kamu kurumlarında KPSS aranmadan yada kadro haricinde ücretli olarak iş imkanı vardır.

HalkEğitim Merkezlerinden aldığınız belgelerle usta öğretici olunamamaktadır ayrıca işyeri açılamamaktadır. Ancak Diğer Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlardan Tüm aşamaları başarıyla  tamamlayan öğrenciler ise  Kurs Bitirme Belgesi almaya hak kazanırlar. Söz konusu belge usta öğreticilik hakkı kazandırmakta olup , enstrüman alanında resmi ve özel kurumlarda eğitmenlik yapabilmektedir, İş yeri açabilmektedir.Herhangi bir başvuruda (sınav, okul, iş vb.) size resmi bir referans olabilmektedir.

Yorum Yazın