Bateri Çalmanız İçin 5 Mükemmel Neden

1- Stres atmaya birebir!

Bateri çalmanız için 4 mükemmel neden

Sinirli anınızı düşünün. Deli gibi yumruklar atmak, ortalığı birbirine katmak istediğinizi.. Ama bunları yapmanız pek de doğru olmayacaktır.

İşte o zaman size en yakın bateri neredeyse gidin ve öfkenizi atın! Dilediğiniz gibi vurun davullara. Zillerin çığlıklarına aldırış etmeden var gücünüzle sallayın bagetleri.. Sonuç olarak birkaç bateri çubuğunuz özgürlüklerini ilan etse de bu hazza değecektir.

2- Geceleri uyuyamama problemini ortadan kaldırır!

Bateri Çalmanız İçin 4 Mükemmel Neden

Bitmek bilmeyen enerjinizi tüketmeye birebir. Bateri en çok efor sarfettiren enstrümanlardan biridir. Özellikle hobi değil de mesleğinizse bu daha da yorucu olabiliyor. Uzun partlar halinde birkaç set çalışmak kollarınızda derman kalmamasına, yüksek gürültüyse özellikle ilk zamanlarda baş ağrılarına neden olacaktır. O yorgunluk ve ağrılarla zaten yataktan çıkmak istemeyeceksiniz.

3- Beyninizi sıradan bir insana göre daha fazla kullanırsınız!

Bateri Çalmanız İçin 4 Mükemmel Neden

Elbette ki bu durum bütün enstrümanlar için de geçerli fakat bateriyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik bedeninizin tamamını kullanıyor olmanız. Yani bir piyano ya da gitar gibi sadece parmaklarınız konuşmuyor. Mesela bir eliniz 4 sayarken diğer eliniz trampet vuruşları yapacak, ayağınız kick vuruşları yaparken sol ayağınız hi-hat sayacak. Şöyle de diyebiliriz; ayağınızla masanın altında kare çizerken elinizle masanın üzerinde aksi istikamette daire çizeceksiniz.

Beyin tamamen 4’e bölünüyor. Bu demek oluyor ki; sol ayağınızı, sağ ayağınızı, sağ elinizi ve sol elinizi aynı anda koordine edeceksiniz.

 

4-Büyük ve küçük kas motor gelişimini destekler!

Bateri Çalmanız İçin 4 Mükemmel Neden

Birçok enstrüman küçük kas gelişiminde büyük rol oynar. Keman, piyano, flüt.. Bu enstrümanlarla parmaklarınızı müzikle

uğraşmayan bir insana göre mükemmel şekilde kontrol edebilirsiniz. Fakat bateride durum daha farklı. Küçük kas gelişir mi?

-Evet. Baget sektirirsin, çevirirsin vs. Hareketlerinin sınırı yok.

Peki büyük kas?

-Ona da evet. Olduğun yerde crashden ridea geçemezsin. Kollarını hareket ettirmen gerek. O kollar defalarca birbiri ardınca kalkacak inecek, inecek kalkacak. Ayağınla bass davula vururken başınla ritim tutacaksın. Her halukarda her türlü gelişimin sıradanın üstünde gerçekleşecek.

 

5 –Öz güveniniz artar!

Bateri Çalmanız İçin 4 Mükemmel Neden

Bu her yetenek dalında böyledir. Bir alanda gelişirseniz bunun size muhakkak bir geri dönüşü, bir getirisi olacaktır. Kontrolü, koordinasyonu zor bir enstrüman olduğundan çoğu kişi tarafından imrenilerek bakılmanız olası. Bu da size iyi hissettirecektir.

 

 

 

“Shooting Star” grubunun davulcusu ve davul öğretmeni Steve Thomas, “Davul çalmak için aklıma gelebilecek en iyi sebep, bunu gerçekten istememdir. Eğer davul çalmak size çekici gelen ve zevk veren bir şeyse, kimsenin sizden çalışmanızı istemesi gerekmeyecektir.”


Bateri Kursumuz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız 

Yorum Yazın