Yeni Başlayanlar İçin Yan Flüt

Öncelikle kafanızdaki sorunun cevabını zaten biliyorsunuz ki buradasınız; evet, herkes flüt çalabilir; elbette siz de. Öyle sanıldığı gibi  güçlü bir nefes ya da muhteşem bir yetenek gerektirmez. Ama azimli olmanız, özenli davranmanız ve sizi nirvanaya kadar taşıyabilecek bir sabrınızın olması ise en büyük şart . İşe de artık ertelemekten, bu isteğinizi herkese söylemekten ziyade hemen bir flüt edinmekle başlamak çok mantıklı olur.
Bir flüt almaya karar verdiniz; aldınız da. Peki şimdi ne olacak? Kurs imkanı olması elbette büyük artı. Çünkü motor beceri gerektiren bir enstrüman var elinizde. Yardımcı birinin olması, gerektiği yerlerde daha iyi kavramanızı sağlayacak ince detaylar vermesi büyük fırsat olur. Hem doğru duruş ve tutuş pozisyonları ile öğrenmeye başlarsınız, nefes teknikleri ile de durumu desteklersiniz ve nota bilgisi ile de taçlandırırsınız. İyi bir öğretmen, ya da arkadaş size bu saydıklarımı vaat edebilir.
Flüdünüzü aldınız, ardından yapmanız gereken en önemli şey nota öğrenmek olmalı. Harfleri öğrenmeden okur yazar olamayacağımız gibi, zamanla sadece konuşmanın yetmeyeceği gibi düşünmeniz faydanıza olur. Nota öğrenmek deyince insanların suratlarını ekşittiğini fark ediyorum ama kimse sizden yoğun bir armoni bilgisi beklemiyor. Emin olun düşündüğünüzden çok daha kolay ve sistematik. Bilgilerinizi pekiştirmek adına oyun da oynamak hem zevkli hem de pekiştirici olacaktır.
Hemen bir metod edinmelisiniz. Çok sayıda farklı metod kitabına internetten ya da kitapçınızdan edinebilirsiniz. Güzel sanatlar liselerinde okutulan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yayınlanan kitaplara bu adresten ulaşabilirsiniz. Hem Türkçe olarak hem de sınıf mantığına göre kolaydan zora giden araştırmaları takip edebilirsiniz. Bunun haricinde flüt eğitiminde gayet popüler olan ki ben de şiddetle bunu tavsiye ederim; Altes Flüt Metodu‘nu tercih edebilirsiniz.
Flüdü doğru tutmak, doğru duruş ve tutuş pozisyonuna sahip olmak gerçekten de çok önemli. Bu konu başlarda sizi ne kadar zorlarsa zorlasın önemle dikkat etmeniz ve asla atlamamanız gereken bir durum.
Flüt Nota ve Parmak Pozisyonlarını öğrenin..Bu noktadan sonra artık yapmanız gereken şey yılmadan, azimle verilen başlangıç etüdlerini takip etmek. Flüt gerçekten de büyülü bir enstrüman, uzun süre bir şey yapamadığınızı düşünürsünüz ancak herşey birdenbire olur. Olduğu noktada ise her şey hızlanır. İyi bir başlangıç sizi ilerleyen dönemler için sağlam temel anlamına gelir. Dilerim bu aşamaya kadar çok hızlı bir şekilde gelirsiniz.
Yan Flüt Kursumuz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız 

Yorum Yazın