Müzik Okullarına Hazırlık

Müzik Okullarına Hazırlık Kursu / Dersi Ankara

 Müzik Okulllarına Hazırlık Kurslarımız Kızılay , Yıldız , Batıkent Şubelerimizde verilmektedir.Ülkemizde yüksek öğretim ve orta öğretim düzeyinde mesleki müzik eğitimi vermekte olan eğitim fakültelerinin müzik eğitimi ana bilim dalları, güzel sanatlar fakültelerinin müzikoloji bölümleri, konservatuvarlar ve Anadolu Güzel Sanatlar liseleri , Askeri Liseler bulunmaktadır. Mesleki müzik eğitimi veren bu kurumların tümü yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.
Bu sınavlara hazırlık aşamasında Merkezimizde verilmekte olan eğitim, okulun türüne ve beklentilerine bağlı olarak değişmekle birlikte, genel anlamda aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır;
1.Müziksel işitme, okuma yazma
2.Müzikal Performans (çalma ve söyleme)  

 

 
Senkron Müzik Kursunda MÜZİK OKULLARINA HAZIRLIK EĞİTİM KURS KAYITLARI DEVAM EDİYOR

 

MÜZİK OKULLARINA HAZIRLIK PROGRAMI
Güzel sanatlar liseleri, konservatuvar, müzik öğretmenliği ile askeri müzik okulları ,müzik bilimleri  ve popüler müzik bölümlerine giriş sınavını hedef alan programımız ,4 period dan oluşan ,1 yıllık işitme ve çalgı eğitimini sunmaktadır.
SINAVLARLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER
İLK AŞAMA
*Tek ses den aynı anda basılan iki,üç ve dört sese kadar notaları ,önce ‘’na’’ ya da ‘’a’’ hecesini kullanarak piyanodan çıkan ses ile eşleştirerek taklit edebilme.
*Piyanoda çalınan bir ezgiyi doğru ses ve ritm ile tekrar edebilme.
*El  ya da kalem ile vurulan bir ezgiyi yine el ya da kalem ile vurarak işitildiği gibi tekrar edebilme.
İKİNCİ AŞAMA
*Şarkı söyleme: Çalışmalar sırasında eğitmen ile belirlenmiş,sınava girecek bireyin ses temizliğini ve aralığını belli edebilecek düzeyde seçilmiş bir okul şarkısı, lied ya da bir halk şarkısı seslendirilmelidir.derste eğitmen bu esere yönelik gerekli çalışmaları yaptıracaktır.
*Çalgı çalma: Fiziksel beceriler ve buna yönelik olarak uyguladığımız enstrüman seçimi ile bireyin,okulun belirlediği etüd ve eserler doğrultusunda , şayet okul bir şart koşmuyor ise öğretmen ve öğrencinin birlikte seçtiği uygun bir eser ile çalgı çalabilme becerisi sınav için oluşturulacak ve geliştirilecektir.
ÜÇÜNCÜ AŞAMA
Müzik okulları bu iki aşamadan geçen öğrenciyi sözlü ya da yazılı bir sınava alarak genel kültür  ve müzik kültürü ile teorik müzik bilgilerini denetleyebileceği bir sınavı daha öngörmektedir. Müzik okullarının büyük bir çoğunluğu bu bilgileri beklemez,kendisi oluşturmak ister fakat bazı müzik okulları bu beklentidedir ki kurumumuz, girilecek okulun özelliklerini önemseyerek , öğrencinin gerekli altyapıya sahip olmasını ödev ve anlatımlarla sağlar.
 BAZI ÜNİVERSİTELERİN YETENEK SINAVLARINDA 3. AŞAMA DİKTE İSTENMEKTEDİR 
*Dikte ve deşifre solfej bilgisi: dikte,piyanoda çalınan bir ezginin duyulduğu gibi notalar ve ritmi ile eğer varsa diyez,bemol gibi değiştireçleri de dizek üzerinde belirterek doğru ton içerisinde yazma becerisidir.ancak ilk aşamayı başarıyla tamamlayabilen öğrenciler bu bölümde ilerleyebilirler.eğitmen bu konuda da hazırlanmada yardımcı kişidir.
Deşifre solfej ise daha önce karşılaşılmamış ,sınav esnasında ilk kez okunacak küçük müzik yazılarını o anda doğru ritm ve seslerle okuyabilme  durumunu ifade eder.
Kimi müzik okulları bu iki aşamadan geçen öğrenciyi sözlü ya da yazılı bir sınava alarak genel kültür  ve müzik kültürü ile teorik müzik bilgilerini denetleyebileceği bir sınavı daha öngörmektedir. Müzik okullarının büyük bir çoğunluğu bu bilgileri beklemez, kendisi oluşturmak ister fakat bazı müzik okulları bu beklentidedir ki kurumumuz, girilecek okulun özelliklerini önemseyerek , öğrencinin gerekli altyapıya sahip olmasını ödev ve anlatımlarla sağlar.
BÜTÜN BUNLARA HAZIRLANMADAN ÖNCE ! KURUMUMUZCA UYGULANAN ÜCRETSİZ MÜZİKSEL İŞİTME SINAVI İÇİN LÜTFEN SENKRON MÜZİK KURSUNU ARAYARAK RANDEVU ALINIZ.
 Not: Müzik Okullarına Hazırlık Dersi – Kursumuz bire bir özel ders şeklinde yapılmakta olup yeni başlayanlar için haftada 1 saat lik programlar halinde derslerimiz başlanmaktadır.  İşitme Derslerimizin sınavların son gününe kadar yapılmakta olup , Enstrüman derslerini belli bir seviyeye geldikten sonra sonlandırılmaktadır.
2021 – 2022 Eğitim – Öğretim Yılı Yılı Müzik Okullarına Hazırlık Dersi / Kursu DÖNEM KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURARAK ÜCRETSİZ TANITIM DERSLERİMİZE KATILABİLİRSİNİZ.
Müzik Okullarına Hazırlık Programlarımız Kızılay , Yıldız Batıkent Şubemizde verilmektedir.
Programa katılan öğrencilerimiz ücretsiz piyano çalışma imkanları bulunmaktadır.
2021 – 2022 Eğitim – Öğretim Yılı Yılı Müzik Okullarına HazırlıkDersi / Kursu DÖNEM KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURARAK ÜCRETSİZ TANITIM DERSLERİMİZE KATILABİLİRSİNİZ.
Not: ÖNCEDEN RANDEVU ALINDIĞINDA ÜCRETSİZ YARIM SAATLİK TANITIM İşitme DERSLERİ ALMANIZ MÜMKÜNDÜR
Ücretsiz Deneme Dersi Ön Kayıt Formu için Tıklayınız

 

 

Yorum Yazın

2 × 5 =


hit counter