Romeo ve Jüliet Balesi 16 Mayıs 2019

Romeo ve Jület

Birbirine düşman olan iki ailenin çocukları olan , karşılaştıkları ilk anda aşık olup , kavuşamama öykülerinin hikayesi ; ” Romeo ve Jüliet ”

Ankara Devlet opera ve balesi Shakespearin aynı adlı eserinden hareketle ” Romeo ve Jüliet ” balesini yep yeni bir anlayışla Çaykovski’nin eşsiz müzikleri eşliğinde 16 Mayıs 2019 Akşamı Congresium sahnesinde bale severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İzmir devlet opera ve balesinde dünya prömiyeri yapılan ve sanat sezonunda Antalya devlet opera ve balesi repertuvarına alınan eser gerek librettonun ele alınışı , gerek müzikal düzenlemesindeki başarılı yapısı ve koreografisindeki anlatımıyla klasik bir forma sahiptir.

Müzik düzenlemeleri Tolga Taviş , Libretto ve koreografisi ” yılın en iyi bale yapımı ” ve ” yılın en iyi koreografi ” ödüllerini kazanan Volkan Ersoy ve Armağan davran tarafından hazırlanan eserin dekoru ise Çağda Çitkaya , kostümleri ise Sevtaç Demirel tarafından yapılmıştır. Işık tasarımı ise Fuat Göke aittir.

Çaykovski’nin Romeo ve jüliet – Fantazi Overtüre adlı eserine atıfta bulunarak bestecinin tüm bestelediği operalar quartetler , senfoniler , baleler dinlenerek eserlerinin içinden bölümler ve pasajlar seçilerek Tolga Taviş düzenlemesiyle Shakespear’e hayat verilmiştir. Dünyada bu özelliğe sahip olan tek eser Ankara sanat severleriyle buluşacaktır.

Yorum Yazın