Klasik Gitar da Genel Oturuş ve Çalış Pozisyonları nelerdir ?

      “Klasik” gitar, İspanya’nın geleneksel gitarıdır. Kökeni Lavta(Lut)’a dayanmaktadır. Tutuş pozisyonu olarak sol bacak üzerine yerleştirildiğinde sağ el ses deliğinin arkasına düşecek şekilde yapılmıştır. Kişi sandalyenin önüne oturur ve sol ayak bir ayak taburesi ile desteklenir. Sağ dirsek, parmak tellere açılı olacak şekilde el ise tellerin üzerine düşecek şekilde gitar gövdesine yerleştirilir. Sol bacağın açılması ile gitarın oyuk kıvrımı sol bacağa dayanarak sabitlenir. Böylelikle gitar sıkıştırıldığı için kaymadan, rahat bir şekilde tutulmuş olunur.

Klasik Gitar Tutuş

       Gitarın sağa dönük olmasına özen gösterilmelidir. Gitarın sol bacaktan aşağı kayma, sol omzunu çökertme ve sağ bileği bozma eğilimi vardır. Bu duruma “sapmış bilek” rahatsızlığı denir. Karşıdan bakıldığında ortalama 45 derece gibi bir açıyla ve dik oturarak, çalınması gerekmektedir. Fiziksel durum kişiden kişiye göre değişme gösterdiği içim bu pozisyonlar ortalama olarak düşünülmelidir. Bacakta uyuşma, rahat edememe gibi durumlarda ise “diz destek aparatı” da kullanılabilmektedir .Diz destek aparatı da kişinin fiziksel durumuna göre ayarlanabilmektedir.

https://www.instagram.com/senkronmuzikkursu/ 

Oturuş ve tutuş pozisyonunda temel faktörler şunlardır;

 – Enstrümanın fiziksel kararlılığı

– Her iki elin de alete serbestçe erişebilecekleri ve enstrümanı desteklemekle veya enstrümanı dik tutmakla uğraşmak zorunda kalmadan tüm teknik talepleri karşılayabilecekleri şekilde özgürlüğünün sağlanması

– Varsayılan vücut pozisyonunda genel kas gerginliği ve fiziksel stresin ortadan kaldırılması…

Senkron Müzik Ankara Gitar Kursu Derslerimiz hakkında Daha detaylı bilgi almak ve Ücretsiz tanışma derslerimize katılmak isterseniz Ankara Gitar Kursu / Dersi Randevu için Ücretsiz Tanıtım Dersi Formu Bölümümüzü doldurabilirsiniz.

Yorum Yazın