Klarnet Çalmaya Başlamadan Bilinmesi Gereken 8 Şey

1. Nasıl alırım?
Nasıl alırım?
Öncelikle klarnet çalabilmeniz için klarnetinizin olması lazım tabii ki. Bir çok marka, bir çok hammadde türü vardır. Abanozlar, gül ağaçları, cocobololar… Bunlar elbette kafanızı karıştıracaktır ama niyetiniz varsa bir bilenle beraber alın mutlaka ama mutlaka.
Bölümleri

Bölümleri

Bek, baril, üst gövde,alt gövde ve kalak olmak üzere 5 bölümden oluşur.
2. Kamış
Kamış
Klarnetin belkide en belalı kısmıdır. Dayanıksızdır, incedir, çabuk çatlar-kırılır… Markasına göre fiyatları değişir ama iyi bir markanın kutusu (içinde 10 veya 12 tane olabiliyor) 50 tl den başlıyor…
3. Türleri
Türleri
Görselde de görüldüğü üzere bir çok çeşidi vardır. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan şekli Sol klarnettir. Yurt dışında G veya Türk Klarneti olarak geçer. Bunun dışında Si bemol, Mi bemol, Bass klarnet v.s gibi çok çeşidi vardır.
4. Öğrenmek zor mu?
Öğrenmek zor mu?
Öğrenmek zor değil aslında. Sadece emek istiyor. Çok çalışırsanız üstesinden gelemeyeceğiniz şey değil.Sabırlı olmanız büyük avantaj olacaktır
5. Kursa gitmeden öğrenebilir miyim?
Kursa gitmeden öğrenebilir miyim?
Öğrenebilirsiniz tabii ki ama yeterli olmayacaktır. Okula gitmeden okuma-yazma öğrenmek gibi bir şey. Biliyorsunuzdur ama okula gidenlerin hep gerisindesiniz dir.
6. Nota bilmek şart mı?
Elbette şart değil. Günümüzde nota bilmeden çalanlar da var. Hatta ders verip nota bilmeyenler dahi var. Ama  bu işi tam manasıyla yapmak istiyorsanız nota öğrenin.
7. Si Bemol klarnet ile Türk Müziği yapılmaz diyorlar…
Si Bemol klarnet ile Türk Müziği yapılmaz diyorlar...
Külliyen yalandır ve iftiradır. SiB klarnet ile de çok güzel bir şekilde Türk Müziği icra edilr.

8. Son olarak da niyetiniz varsa sakın ertelemeyin…

Klarnet Kursumuz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız 

Yorum Yazın