Bateri Çalmanız için Bilmeniz Gerekenler Neler ?

Bateri çalmak için ; beyni dört parçaya bölüp, aynı zaman diliminde ayrı ayrı düşünebilmeyi gerektiren enstrüman ayrıca Zeka , kordinasyon ve müzik kulağı gerektirir.

Bateri de en önemli şey doğru el – ayak koordinasyonunu yakalayabilmektir. Bunun için öncelikli olarak bagetlerin ne şekilde tutulacağı ve bileğin nasıl hareket ettirileceği öğrenilmelidir. Elinizi bir hafif yumruk yaparak baş parmağınıza doğru hafif açık ve işaret parmağınız ile orta parmağınız avucun içine tam değmeyecek bir biçimde tutun. Buradaki en önemli kısım ise yumruğunuzu yere dik değil, paralel bir biçimde tutmanızdır. yumruğunuzu yere dik bir şekilde tutup bileğinizi hareket ettirmeye çalışırsanız, bileğinizin 45 dereceden daha az hareket ettiğini görürsünüz. fakat yumruğunuzu yere paralel bir şekilde tutup bileğinizi hareket ettirirseniz, neredeyse 180 dereceye kadar size hareket imkanı sağlar.

İkinci önemli adım ise duruştur. Kollar ne tam olarak düz ne de çok fazla dirsekten kırılmış olmalı. Bununla birlikte vücudun dik bir şekilde durması ve bel bölgesini çevirerek enstrümanın parçalarının çalınması önemlidir. Bu sayede ileride oluşabilecek sırt ağrıları ve duruş bozukluklarının önüne geçmiş olursunuz. bacaklarınız ise hafif açık ve diz bölgesinden 90 dereceden biraz daha fazla bükülmüş olmalıdır. Bunun seviyesi ise ayağınızın pedaldaki duruşuna, bateriyle aranızdaki mesafeye ve bacak boyunuza göre değişkenlik gösterebilir.

Üçüncü adım ise vuruş kısmıdır. Ne az ne de fazla güç uygulanmalıdır. Size uygun olan bagetin özelliklerine ve bedensel kuvvetinize göre vuruşunuzu kontrollü bir şekilde yapmalısınız. Bateriyi oluşturan parçalara (crash, hi-hat, ride, trampet, cross, tom vs.) uygulamanız gereken kuvvet farklıdır. Bunu ayarlayabilmek için çok fazla pratik yapmak gerekir.

Tabi bunları yapmadan önce, bateri çalmak isteyenlere bir tavsiyede bulunmak gerekir. Etrafınızdaki malzemelerle bol bol ritim tutma pratiği yapabilirsiniz. Bardak, tabak, metal kutu, kitap, masa, sandalye vs. aklınıza ne gelirse. Dinlediğiniz bütün şarkılarla bunu yapabilirsiniz. bu şekilde ritim hassasiyetinizi arttırır ve pratiğinizi geliştirirsiniz. Hatta en basitinden dinlediğiniz şarkılardaki bateri sesine odaklanın ve bildiğiniz kadarıyla baterinin hangi parçasından bu sesin geldiğini tahmin etmeye çalışın.

Baget seçimi çok önemlidir. çalışmak istediğiniz müzik türüne göre seçin. Bagetler inceyse daha çok caz müzikte, kalınsa metal veya rock müzikte kullanılır. bateri çalmaya başladıktan sonra da temel entonasyonları tek tek dinleyerek çalışın. Bir parçayı çalmaya başlamadan önce bu tür temel bilgileri çok iyi bir şekilde kavrayın. bir de kendinize ait bateriniz yoksa bateri çalışma pedi alıp daha sık pratik yapabilirsiniz. Ayrıca bateri çalmak için ileri nota bilgisine ihtiyacınız yoktur ama bilirseniz daha muntazam bir performans sergilersiniz. Bazı insanlar absolut kulağa sahip veya buna yakın olabilecek kadar iyi bir müzik kulağı var, tamamen doğuştan. Bu kişiler bu tür bilgilere ihtiyaç olmadan rahatlıkla sesleri ayırt edebiliyor.

Günümüzde müzik aletlerinin kullanımını öğrenmek bir nebze daha kolay. youtube’da bununla ilgili çok güzel kanallar var. Fakat uzman bir kişiyle birebir çalışmanın daha faydalı olacağını bilmeniz gerekir.

Daha detaylı bilgi ve Ücretsiz tanışma derslerimize katılarak Bateri ‘yi deneyimleyebilirsiniz. Ankara Bateri Kursu / Dersi Randevu için Ücretsiz Tanıtım Dersi Formu Bölümümüzü doldurabilirsiniz.

Yorum Yazın